Radiátorové vykurovanie

 Konvenčné vykurovanie

Najznámejšou a stále najrozšírenejšou formou vykurovania je ústredné kúrenie s radiátormi. Hodí sa do všetkých obytných domov, a to ako do tradičných, tak i tých moderných.

V dnešnej dobe sa už navyše nemusíte spoliehať na ich klasickú podobu mohutného telesa s masívnymi rebrami, alebo vykurovacieho rebríka. Na trhu je k dispozícii pestrá paleta nápaditých a originálnych tvarov, materiálov i farieb, ktoré sa môžu stať zaujímavým dizajnovým prvkom miestnosti, pričom vlastne vôbec nevyzerajú ako vykurovacia telesá.

K využitiu pre vyhrievanie celého domu však iba radiátory nie sú vždy ideálne.

Vzhľadom k tomu, že teplý vzduch v súlade s fyzikálnymi zákonmi stúpa nahor, je dôležité si uvedomiť, že radiátory spravidla vyhrievajú miestnosť odhora. Teplotný rozdiel (na podlahe a pri strope) sa vďaka tomu môže pohybovať v rozmedzí 5 až 8 ° C. Inými slovami: zatiaľ čo na nohy je nám zima, pri strope môže byť horúco takmer na nevydržanie.

Radiátory sú však ideálne pre spálne, kde si ľudia radi regulujú teplo sami a nechcú plytvať teplom počas dňa, kedy tieto miestnosti bývajú nevyužité.

Vykurovacie telesá aspoň v podobe takzvaných rebríkov, oceníte aj v kúpeľniach.
Odborníci odporúčajú do kúpeľní podlahové kúrenie, ale nemali by tu chýbať ani už spomínané kúpeľňové vykurovacie telesá pre prechodné obdobia a sušenie uterákov.

Radiátorové kúrenie sa používa najmä v spojení s klasickými zdrojmi tepla, ako sú kotly na pevné palivo.