Podlahové vykurovanie

 

V moderných domoch sa často uplatňujú netradičné typy vykurovacích systémov.
Jedným z nich je podlahové kúrenie. Do akých stavieb sa hodí a kedy sa oplatí?

Ešte pred niekoľkými rokmi sa u nás takmer ako jediný systém vykurovania využívalo tzv. ústredné kúrenie s liatinovými radiátormi ako vykurovacími telesami a vodou ako médiom s teplotou do 110 ºC. Dnes sa majitelia rodinných a obytných domov majú možnosť rozhodnúť aj pre inú alternatívu. V súčasnosti narastá dopyt po nízkoteplotnom systéme, kde médiom je tiež voda, zohrieva sa však maximálne na 45°C (zvyčajne sú to ešte nižšie teploty). To v konečnom dôsledku znižuje náklady na kúrenie.

Tento účinok podlahové kúrenie dosahuje vďaka tomu, že sa skutočne vykuruje “od podlahy”. Klasické kúrenie pracujúce s radiátormi totiž funguje na princípe prúdenia teplého vzduchu a najvyššia teplota je potom pod stropom. Oproti tomu podlahové kúrenie teplo sústreďuje pri zemi – tzn. tam, kde je v interiéri potrebné najviac.

NÍZKOTEPLOTNÝ SYSTÉM ŠETRÍ

Uvedená výhoda predurčuje podlahové kúrenie ako najvýhodnejšie v kombinácii s tzv. nízkoteplotným zdrojom kúrenia.
Tým sú najčastejšie technológie využívané v moderných nízkoenergetických a pasívnych domoch – solárno termické panely alebo tepelné čerpadlá.(tu urobiť preklik na tepelné čerpadlá) Energiu tak šetrí už sama výroba tepla a zdroj tepla ohrieva vykurovaciu vodu na nižšiu teplotu, systém má potom až o 15% nižšie straty.

Pokiaľ ide o zdroj energie, uplatňujú sa pri podlahovom kúrení dva základné typy technického riešenia, a to teplovodné a elektrické podlahové kúrenie. Zdrojom ohrevu vody môže byť spomínané tepelné čerpadlo, solárne termický systém, ale aj kotol na plyn alebo pelety. V minulosti sa podlahové kúrenie užívalo ako doplnkový zdroj kúrenia hlavne kvôli lepšiemu tepelnému komfortu, súčasné, stále lepšie izolované stavby ale umožňujú jeho využitie aj ako hlavného zdroja vykurovania.